Łazienka

Wyposażenie Twojej łazienki

Baterie umywalkowe

Bateria umywalkowa to jeden z podstawowych elementów armatury instalowany w każdej łazience. Ponieważ jest wyjątkowo intensywnie eksploatowana i zwykle stanowi zakup na lata, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, a także dopasowana do potrzeb domowników. Jak wybrać baterię do umywalki i jakie kryteria brać pod uwagę podczas dokonywania tej decyzji?

Baterie umywalkowe – stojące i ścienne

Podstawowy podział baterii umywalkowych to ten zależny od sposobu montażu – do podłoża lub do ściany. Baterie ścienne są rozwiązaniem znanym i cenionym od lat. Obecnie dominują wśród nich baterie jednouchwytowe, ale wciąż można kupić baterie ścienne vintage, które są wyposażone w dwa kurki regulujące ciepłą i zimną wodę. Baterie umywalkowe ścienne są najchętniej wybierane przez tradycjonalistów, jak również przez te osoby, które chciałyby wymienić armaturę bez przeprowadzania remontu – po demontażu baterii ściennej zostaje w końcu ślad w ścianie, który wyglądałby nieestetycznie. Dużo lepszym wyborem jest więc w takiej sytuacji zmiana baterii na podobną niż przejście na inny system montażu. Należy jednak podkreślić, że baterie umywalkowe ścienne nie zawsze są utrzymane w standardowej stylistyce znanej z XX wieku. Jest wiele bardzo nowoczesnych modeli, które zaspokoją wymagania wielbicieli designerskich rozwiązań – przykładem jest np. bateria ścienna Hansgrohe Talis wykonana w systemie podtynkowym.

Hansgrohe Talis E- 1-uchwyt. Bateria Umywalkowa

Nie da się ukryć, że obecnie najczęściej wybieranym systemem są baterie umywalkowe stojące. Mogą być one montowane zarówno do blatu łazienkowego, jak i bezpośrednio do krawędzi umywalki. Tego rodzaju baterie wyróżnia nowoczesna stylistyka. Zwykle mają jednouchwytowy system regulacji temperatury i ciśnienia wody. Występują w wielu wersjach kolorystycznych i rozmiarach. Wysoka bateria umywalkowa to dobry wybór do płytkiej umywalki – umożliwia bardziej komfortową eksploatację. Natomiast niska bateria będzie idealna do umywalek głębokich, jak również wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca.

Baterie umywalkowe – jaki kolor wybrać?

Wiodącymi kolorami armatury łazienkowej są obecnie czerń, chrom i złoto. Co istotne, nie wszystkie baterie umywalkowe mają wykończenie na wysoki połysk. Coraz częściej spotyka się baterie matowe i półmatowe, na których mniej odznaczają się wszelkie zacieki. Matowe wykończenie zachwyci poszukiwaczy niecodziennych rozwiązań. Złota bateria umywalkowa to wybór dla fanów stylistyki glamour, którzy cenią sobie wnętrza urządzone z barokowym rozmachem (przykładem jest ekskluzywna bateria Grohe Essence). Natomiast czarne baterie umywalkowe najchętniej kupują zwolennicy stylu industrial lub loft nastawieni na prostotę i surową stylistykę nawiązującą do XX-wiecznych fabryk. Chromowane baterie umywalkowe to wybór zarezerwowany dla posiadaczy klasycznych łazienek. Chrom jest uniwersalny i komponuje się zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi kaflami, bez względu na to, czy odwołują się one do stylu skandynawskiego, czy dowolnego innego nurtu. Taką właśnie uniwersalną stylistykę ma np. bateria Kludi Pure&Solid.Wybierając baterię do umywalki, należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego została wykonana. Dobra bateria umywalkowa zwykle wyprodukowana jest z mosiądzu i posiada ceramiczną głowicę. Takie rozwiązanie gwarantuje bezawaryjną pracę przez lata, a także łatwość czyszczenia. Porządne baterie umywalkowe od wiodących producentów, odpowiednio pielęgnowane, będą się estetycznie prezentować przez długie lata – warto więc w nie zainwestować na etapie urządzania łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *