Łazienka

Wyposażenie Twojej łazienki

Baterie umywalkowe ścienne

Bateria umywalkowa – na co zwrócić przy wyborze konkretnego modelu?

Kupno mieszkania lub domu to ogromne przedsięwzięcie. Sam zakup nieruchomości to jednak nie wszystko. Konieczne jest jeszcze wyposażenie i zaaranżowane wszystkich pomieszczeń. Podobnie jest w przypadku remontu mieszkania lub domu. Jeśli dotyczy on łazienki, to najczęściej podejmuje się decyzję o wymianie baterii umywalkowej. Wybór konkretnego modelu nie może być jednak przypadkowy. Na co zatem zwrócić uwagę dobierając baterię umywalkową do łazienki?

Komfort użytkowania i estetyka

Oferta baterii umywalkowych na rynku jest dziś naprawdę bardzo szeroka. Konkretne modele różnią się od siebie kształtem, sposobem montażu, stylem, czy kolorem. Z jednej strony tak szeroki asortyment sprawia, że wybór konkretnej baterii umywalkowej nie jest łatwy. Z drugiej jednak strony, pozwala na dobór takiego modelu, który idealnie odpowiadać będzie na indywidualne potrzeby i oczekiwania domowników. Przede wszystkim pozwala to na wybór takiej baterii, która doskonale pasować będzie do aranżacji łazienki. Pamiętać jednak trzeba, że względy estetyczne, choć są ważne, to jednak nie najważniejsze. Bateria umywalkowa musi być także funkcjonalna. Oznacza to m.in., że musi być ona dokładnie dopasowana do posiadanej umywalki. Dlatego przy jej wyborze szczególną uwagę zwrócić należy na rozmiar i wysokość wylewki. Ogromne znaczenie ma oczywiście także sposób montażu, jak również ilość uchwytów i rodzaj głowicy.

Sposób montażu baterii umywalkowej

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru baterii umywalkowej jest sposób jej montażu. Koniecznie dopasowany powinien być do posiadanego modelu umywalki oraz do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dziś na rynku dostępne są różne rodzaje baterii umywalkowych, które wyróżnia inny sposób montażu. Wśród nich wymienić trzeba baterie umywalkowe ścienne, stojące oraz wolnostojące. Baterie stojące montowane są bezpośrednio na umywalce w przeznaczonym do tego celu otworze. Jeśli chodzi o baterie wolnostojące, to te montowane są na blacie. Ocenie dużą popularnością cieszą się ścienne baterie umywalkowe. Podzielić można je na dwa rodzaje: podtynkowe i natynkowe. W przypadku baterii podtynkowych wszystkie elementy montażowe są ukryte. Jeśli zaś chodzi o modele natynkowe, to bateria instalowana jest bezpośrednio na ścianie, bez maskowania korpusu. Baterie umywalkowe ścienne mogą mieć także różne uchwyty i głowicę.

Uchwyty i rodzaj głowicy

Decydując się na baterie umywalkową ścienną, uwagę zwrócić należy również na typ uchwytu i rodzaj głowicy. Wiedzieć trzeba, że oba te elementy odpowiadają nie tylko za komfort korzystania z baterii, ale i za zużycie wody. Jeśli chodzi o uchwyty umywalkowe, to wyróżnić można tu baterie jednouchwytowe, dwuuchwytowe oraz baterie bezdotykowe. W pierwszym przypadku bateria wyposażona jest w głowicę mieszakową, która daje możliwość jednoczesnego sterowania temperaturą wody i jej ciśnieniem. Takie rozwiązanie jest szybkie i wygodne. Jeśli zaś chodzi o baterie dwuuchwytowe, to są to modele wyposażone w dwa pokrętła. Oznacza to nieco trudniejsze i dłuższe ustawianie temperatury i ciśnienia wody. Wspomnieć trzeba jeszcze o bateriach bezdotykowych. Dają one możliwość ustawienia stałej temperatury wody. Robi się to za pomocą małego pokrętła bądź za pomocą przycisku samozamykającego. W przypadku samej głowicy bardzo ważny jest materiał, z jakiego została wykonana. Warto to postawić tu na model ceramiczny, ponieważ materiał ten cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na osadzający się kamień.

Rodzaj wylewki

Na koniec kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o rodzaju wylewki. Baterie umywalkowe ścienne wyposażone mogą być w wylewkę stałą lub ruchomą. W pierwszym przypadku nie ma się kontroli nad tym, gdzie pada strumień wody. Jest on bowiem przez cały czas ukierunkowany w jedno miejsce. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku wylewki ruchomej. W tym przypadku możliwa jest zmiana miejsca padania strumienia wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *